Ketojenik Diyetin Kanser Üzerindeki Etkileri

Ketojenik Diyetin Kanser Üzerindeki Etkileri

Kanser hastalığı, dünya üzerinde önde gelen ölüm nedenleri arasındadır. Kanser yaygın olarak kemoterapi, cerrahi ve radyasyonun bazı kombinasyonları ile tedavi edilmektedir. Kanser tedavisi için birçok farklı diyet çeşidiyle çalışılmıştır. Ancak hiçbir diyet çeşidi kanser üzerinde etkili olmamıştır. İlginç bir şekilde düşük karbonhidrat barındıran ketojenik diyetin kanser hastalığına yardımcı olabileceğini gösteren önemli bazı erken araştırmalar yapılmıştır.

Ketojenik Diyete Kısa Bir Bakış

Ketojenik diyet, diğer düşük karbonhidrat ve atkins diyet türleri ile birçok benzerliği paylaşabilen yüksek yağlı ve çok düşük karbonhidratlı bir diyet türüdür. Bu diyet, karbonhidrat tüketimini çok büyük ölçüde azaltmayı ve bunu yağ ile değiştirmeyi içerir. Bu uygulama ketozis ismi verilen metabolik bir duruma sebep olur. Diyet uygulanmaya başladıktan birkaç gün sonra ise yağ, vücudun ilk enerji kaynağı formuna gelir. Bu durum, kanda keton ismi verilen bileşiklerin düzeylerinde de çok önemli bir artışa sebebiyet verir. Bununla beraber ketojenik diyet, kanser hücrelerini öldürmek ve bu sorunu tedavi etmek amacıyla terapötik olarak tercih edildiği zaman yağ içeriği, önemli bir ölçüde yükselir (%90’a kadar) ve protein içeriği ise daha düşük seviyelerde olabilir.

Kanser Hastalığında Kan Şekerinin Rolü

Farklı birçok kanser terapisi, normal hücreler ve kanser hücreleri arasındaki fizyolojik farklılıkları hedefe almak için tasarlanmıştır. Neredeyse bütün kanser hücrelerinin ortak temel özellikleri bulunur. Bunlar, çoğalmak ve akabinde büyümek için şeker ya da karbonhidratla beslenirler. Ketojenik diyeti uygulandığında, standart olan metabolik uygulamaların bazıları tamamen değişir ve kan şekeri düzeyleri buna paralel olarak azalır. Temel olarak bu durum kanser hücrelerini aç bırakır ve olabildiğince güçsüzleştirir. Bütün canlı hücrelerde de olduğu gibi bu açlık durumunun uzun vadeli etkileri, kanser hücrelerinin çok daha yavaş bir şekilde büyümesi, boyutunun tam manasıyla düşmesi ya da ölmesi olabilir. Ketojenik diyetin, kanser hücrelerinin çoğalmasını azaltmaya yardımcı olabileceği de yapılan araştırmalar ile muhtemel görünüyor. Çünkü bu diyet, kan şekeri düzeylerinde de çok hızlı bir düşüşe sebep oluyor.

Kanser Tedavisinde Ketojenik Diyetin Faydaları Nelerdir?

Ketojenik diyetin, kanser tedavisine nasıl yardımcı olabileceğini gösteren başka mekanizmalar da bulunur. İlki, karbonhidratları tamamen ortadan kaldırmak, kalori tüketimini hızlı bir şekilde azaltır ve vücuttaki hücrelerin enerjisini de yavaşlatabilir. Bu durum da, tümörlerin gelişmesini ve kanser hücrelerinin ilerlemesini büyük oranda durdurabilir. Genel olarak ketojenik diyetin kanser üzerindeki faydaları şunlardır;

Ketojenik Diyet Düşük İnsüline Sebep Olur

İnsülin önemli bir anabolik hormon olarak bilinir. İnsülin seviyelerindeki anormallikler ortaya çıktığında kanserli olan hücreler de dâhil olmak üzere hücrelerin gelişmesi ve büyümesi sağlanmış olur. Bu sebeple düşük insülin seviyeleri tümörlerin büyümesini ve gelişmesini yüksek oranda yavaşlatabilir.

Ketojenik Diyet Ketonların Artmasına Neden Olur

Kanserli hücreler, yakıt amacıyla ketonları kullanamaz. Yapılan araştırmalar, ketonların tam manasıyla tümörlerin büyümesini ve boyutunu azaltabileceğini göstermektedir.

Ketojenik Diyetin Kanser Üzerine Diğer Olumlu Etkileri

Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin, artık alternatif bir kanser tedavisi olduğunu göstermiştir. Yakın bir zamana kadar yapılan bu araştırmaların sonuçlarının birçoğu önemli dergi ve mecralarda yayınlanmıştır. Bu çalışmalar, bu diyet ile beraber çok sayıdaki tümör çeşitlerinin gelişiminin yavaşladığını ve kanserli hastaların yaşam sürelerinin arttığını göstermiştir. Yine yakın dönemde yapılan bir çalışma, diğer diyetler ile ketojenik diyetin kanser ile mücadeledeki farklarına baktı. Çok çarpıcı bir şekilde uzmanlar, ketojenik diyet uyguladıkları hayvanların %60’ının tümörlerinde azalma olduğunu buldu. Bu diyete ek takviyeler ile bu oran %100’e çıktı. Diğer diyet türlerini uygulayan hayvanlarda ise hiçbir şekilde düzelme olmadığı görüldü. Yine hayvanlar üzerinde yapılan bir başka çalışmada ise oksijen terapisi hariç tutularak ketojenik diyet testi yapıldı. Standart yapılan bir diyetle ketojenik diyet karşılaştırıldığında ketojenik diyet, hayatta kalma süresini %65 arttırmıştır. Oksijen terapisi ile bu diyet birleştiğinde ise bu sayı %88’e kadar yükselmiştir.

Ketojenik Diyet Ve Kanser Üzerine Yapılan Araştırmalar

Ketojenik diyet çeşitli kanser türlerinde ve kanserin yönetilmesinde de başarılı sonuçlar ortaya koymuştur. Ketojenik diyetin kanserli hastalar üzerindeki etkileri üzerine yapılan araştırmalar şunlardır;


Beyin Kanseri: Yapılan vaka çalışmasından ilki 65 yaşında olan ve beyin kanseri türüne sahip bir kadın üzerinde yapıldı. Bu hasta, cerrahi operasyondan hemen sonra ketojenik diyete tabi tutuldu. Bu zaman zarfında hastadaki tümörün ilerlemesi ciddi oranda yavaşladı. Ancak bu hasta, farklı bir diyet türüne döndükten yaklaşık 10 hafta sonra tümörlerinin büyümesinde hızlı ve önemli bir artış yaşadı. Buna benzer başka bir vaka araştırması ise ilerici beyin kanseri sebebiyle tedavi gören 2 farklı kız çocuğunda yapıldı ve hastaların, ketojenik diyete olan tepkileri incelendi. Uzmanlar, her iki hastanın da tümörlerindeki glukoz alımının çok büyük oranda azaldığını gördüler. Hastalardan biri bu diyetin, yaşam kalitesini tamamen iyileştirdiğini rapor etti ve bu hasta, 1 yıl boyunca bu diyeti uyguladı. Bu süre zarfında ise hastalığı herhangi bir şekilde ilerleme göstermedi. Kaynak, Kaynak


Yaşam Kalitesi: Yapılan yeni bir araştırma, ileri düzeyde kanserli 16 hastaya ketojenik diyet uygulandıktan sonraki etkilerini araştırdı. Hastaların yarısı, diyetten memnun kalmıştır ve psikolojik durumlarında iyileşme, uykusuzluk sorunlarında azalma ve semptomlarda büyük oranda düzelmeler olduğunu bildirmişlerdir.

Ketojenik Diyet Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur Mu?

Ketojenik diyetin, ilk etapta kanser gelişmesini engellemeye yardımcı olabileceğini gösteren bazı mekanizmalar da vardır. Özellikle bu diyet, kanser için ana risk faktörlerinden birkaçını tamamen azaltabilir. Ketojenik diyet kanseri şu şekillerde önler;

Ketojenik Diyet İnsülin Benzeri Büyüme Faktörü Seviyelerini Azaltır

İnsülin benzeri büyüme faktörü (IGF-1 olarak da bilinir), hücrelerin gelişimi için çok önemli olan bir hormon türüdür. Bununla beraber programlanmış olan hücre ölümlerini de azaltır. Bu hormon, kanser türlerinin gelişmesinde ve ilerlemesinde de önemli bir rol oynayabilir. Ketojenik diyet, insülin benzeri büyüme faktörü seviyelerini düşürür ve bu durum da insülinin, hücrelerin büyümesi üzerindeki paralel etkilerini de azaltır. Bu aksiyon, uzun bir süre tümörlerin büyümesiyle beraber kanser olma riskini de ciddi oranda azaltabilir.

Ketojenik Diyet Kan Şekeri Seviyelerini Düşürür Ve Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olur

Eldeki kanıtlar, diyabetin ve kan şekeri düzeylerinin yüksek olduğu kişilerin kanser geliştirme riskinin yüksek olduğunu göstermektedir. Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin, diyabet yönetiminde ve kan şekeri düzeylerini düşürmede oldukça etkili olabileceğini göstermektedir.

Ketojenik Diyet Obeziteyi Azaltır

Obezite sorunu kanser için büyük bir risk faktörüdür. Ketojenik diyet, çok güçlü ve etkili bir kilo verme mekanizması olduğundan dolayı obezite ile de mücadele ederek kanser geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olur.

Ketojenik diyet genel vücut sağlığı için önemli birçok fayda sağlar. Bu diyet türü, kanseri önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir. En önemlisi de ketojenik diyet, geleneksel olan kanser türlerinin tedavileri ile kombine edildiğinde önemli bir komplikasyona yol açmıyor.

Not: Ketojenik diyet benzeri alternatif bir tedavi yöntemini uygularken konvansiyonel kanser tedavileri kesinlikle geciktirilmemeli ve kanser üzerine olan bütün tedavi seçenekleri doktor ile enine boyuna konuşulmalıdır.


Etiketler

Benzer Yazılar