Ketojenik diyet
Ketojenik diyetin hastalıklar üzerinde olumlu etkileri

Ketojenik diyetin hastalıklar üzerinde olumlu etkileri

Yapılan araştırmalar, yüksek yağın ve çok düşük karbonhidratın tüketildiği ketojenik diyetin birçok sağlık sorununa fayda sağlayabileceğini kanıtlamıştır. Özellikle Epilepsi ve Diyabet gibi, sürekli olarak ilaç alımın zorunlu olduğu hastalıklarda, ketojenik diyet uygulayıp ciddi iyileşme sürecine giren hastalar gözlemlenmiştir. Şimdi Ketojenik diyetin hastalıklar üzerinde olumlu etkileri neler yakından inceleyelim;

Ketojenik diyetin Epilepsi üzerinde olumlu etkileri

Epilepsi; yüksek oranda beyin aktivitelerinden dolayı nöbetlere sebep olan riskli ve insan yaşamını ciddi oranda kısıtlayan bir hastalıktır. Nöbet engelleyici ilaçlar, epilepsisi olan bazı insanlar için etkili olabilir ama bazı insanlarda ise ilaçlar, herhangi bir etki vermez ya da oluşabilecek bazı yan etkileri kesinlikle tolere edemez. Bunlarla birlikte sağlıklı bir beslenme şekli olan ketojenik diyet,  epilepsi semptomlarını hafifletebilir. Yapılan araştırmalarda, ketojenik diyeti uygulayan epilepsi hastalarının geçirdikleri nöbetlerde %50 oranında azalma olduğu görülmüştür. Ketojenik diyet bununla birlikte epilepsi nöbet kontrolünün de ötesinde beyin için de önemli faydalar sağlar. Örneğin uzmanlar, ketojenik diyeti uygulayan epilepsi hastası olan çocukların nörolojik aktivitelerini incelediklerinde çeşitli beyin aktivitelerinde de iyileşmeler olduğunu görmüşlerdir. ref.

Ketojenik diyetin Metabolik Sendrom üzerinde olumlu etkileri

Bazı durumlarda prediyabet de denilen metabolik sendrom sorunu, insülin direnci ile karakterize olan bir durumdur. Metabolik sendrom tanısı, genel olarak aşağıdaki kriterlere göre belirlenmektedir;

  • Yüksek açlık kan şekeri: 100 mg / dL veya daha yüksek seviye,
  • Yüksek trigliseritler: 150 mg / dl veya daha yüksek seviye,
  • Düşük HDL kolesterol: Kadınlarda 50 mg / dL’den, erkeklerde ise 40 mg / dL’den düşük seviye,
  • Yüksek tansiyon: 130/85 mm ya da daha yüksek seviye.

Metabolik sendrom sorunu olan insanlar, kalp ve şeker hastalıkları ve insülin direnci ile ilgili ciddi düzeydeki bozukluklar bakımından oldukça risk altındadır. Tüm bunlarla beraber ketojenik diyet yapmak, metabolik sendromun meydana getireceği birçok sorunu büyük oranda iyileştirebilir. Bunlar arasında çok iyi kolesterol, kan basıncı ve kan şekeri seviyeleri de bulunur.

Ketojenik diyetin Glikojen Depolama hastalığı üzerinde olumlu etkileri

Glikojen depolama hastalığına sahip olan kişiler, glikozun (kan şekeri) tamamen glikojen olarak depolanması ya da glikozun parçalanmasıyla ilgili enzimlerden yoksundur. Genel olarak bu sorun çocukluk çağında teşhis edilebilir. Belirtiler bu hastalığın türüne bağlı olarak değişebilir ve bununla beraber büyüme hızında yavaşlama, kronik halsizlik, kan şekeri düşüklüğü, kaslarda kramplar ve karaciğer genişlemesi de görülebilir. Bu tür hastalara sık sık yüksek karbonhidratlı besin tüketmeleri önerilir ve bu sebeple glikoz, vücut üzerinde her zaman kullanılabilir. Bununla birlikte yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin bazı hastalık formlarına sahip olan insanlara çok yüksek fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Örneğin, Forbes-Cori hastalığı olarak da isimlendirilen bir glikojen depolama hastalığı türü, kasları ve karaciğeri etkilemektedir. Ketojenik diyet ise alternatif bir yakıtın ana kaynağı olarak kullanılabilecek ketonları tam manasıyla sağlayarak bu semptomları ciddi oranda hafifletmeye yardımcı olabilir.

Ketojenik diyetin Polikistik Over Sendromu üzerinde olumlu etkileri

Polikistik over sendromu, genel olarak düzensiz adet dönemlerine ve hatta kısırlığa sebep olan hormonal işlev bozukluğu ile karakterize edilen bir hastalık türüdür. Bu hastalığın en belirgin özelliklerinden birisi insülin direncidir ve bu hastalığa sahip olan kadınların birçoğu obezdir. Ayrıca bu tarz hastalar kilo vermede çok aşırı zorlanırlar ve hastaların birçoğu Tip 2 diyabet için çok yüksek derece risk altındadırlar. Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin, polikistik over sendromuna sahip olan hastalarda çok olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.  Bu diyeti uygulayanlarda, özellikle insülin direnci kontrol altında tutulmuş ve bazı riskli semptomlarda ciddi azalmalar olmuştur.

Ketojenik Diyet ve Diyabet (Şeker Hastalığı)

Ketojenik Diyet ve Diyabet (Şeker Hastalığı)

Şeker hastalığına sahip olan insanlar, ketojenik diyet uygulayarak kan şekeri düzeylerinde çok etkileyici azalmalar yaşayabilirler. Bu fayda, hem Tip 1 diyabet hem de Tip 2 diyabet için geçerli olacaktır. Yapılan binlerce kontrollü çalışma, düşük karbonhidratlı bu diyetin, kan şekeri kontrolüne ciddi oranda yardımcı olduğunu ve diyabetin semptomlarında da azalmalar olduğunu ispatlamıştır ref.

Dilerseniz, ketojenik diyetin diyabet üzerindeki olumlu etkilerine ilişkin makalemize başlıktan ulaşabilirsiniz.

Ancak diyabet hastalarının ketojenik diyet yapmadan önce mutlaka doktor yardımı almaları gerekmektedir. Dikkatli olunmadığında hipoglisemi’ye girme riski yüksektir.

Ayrıca diyabet hastaları üzerinde intermitten fasting diyetinin’de olumlu etkileri olduğu gözlemlenmiştir.

Ketojenik diyet ve Kanser

Kanser, dünya genelinde hayatı tehdit edici önde gelen hastalıklardan biridir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, ketojenik diyetin, radyasyon, kemoterapi ve cerrahi operasyonlar gibi kanser tedavileriyle beraber kullanıldığında çok fayda sağladığını kanıtlamıştır. Uzmanlara göre insülin ve kan şekeri seviyelerini düşürüp yönetmek için karbonhidratı kısıtlamak gerekir. Bu durum, olası tümör büyümelerini önleyebilir.  Dilerseniz; ketojenik diyetin Kanser hastalığı üzerinde derinlemesine ele aldığımız makalemizi inceleyebilirsiniz.

Ketojenik diyet ve Otizm

Otizm spektrum bozukluğu, sosyal etkileşim, iletişim ve bazı durumlarda tekrar eden davranışlarla ilgili sorunlarla karakterize olan bir durumdur. Genel olarak çocukluk çağında teşhis edilerek konuşma terapisi ve diğer tedavi yöntemleriyle ile tedavi edilir. Otizm, epilepsi hastalığı ile bazı özellikleri paylaşmaktadır ve otizmli olan birçok kişi, beyindeki hücrelerin aşırı aktiviteye geçmesine bağlı olarak nöbetler geçirebilir. Yapılan araştırmalar, ketojenik diyetin, beyin hücresindeki aşırı stimülasyonu azalttığını göstermiştir. 

Ketojenik diyet ve Parkinson Hastalığı

Parkinson hastalığı, sinyalleme molekülü olan dopaminin düşük düzeyleriyle karakterize olan bir sinir sistemi bozukluğu olarak bilinir. Dopamin eksikliği olan kişilerde, duruş bozukluğu, titreme, yazma ve yürüme zorluğu gibi farklı semptomlar meydana gelir.  Ketojenik diyet, beyin ile sinir sistemi üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle, bu hastalık için potansiyel bir terapi olabilir.

Obezite ile mücadelede Ketojenik diyetin olumlu etkileri

Obezite ile mücadelede Ketojenik diyetin olumlu etkileri

Yapılan birçok çalışma, düşük karbonhidratlı ketojenik diyetin, kilo vermek için yapılan kalorinin kısıtlandığı veya düşük yağın kullanıldığı diyet türlerinden çok daha etkili olduğunu göstermektedir. Bu diyet, iştah kapatıcı ve enerji arttırıcı özellikleriyle bilinir.

Ketojenik diyet ve GLUT1 Eksikliği Sendromu

Nadiren gelişen ve genetik bir hastalık türü olan GLUT1 eksikliği sendromu, kan şekerini, beyin bölgesine taşımaya yardımcı olan bir protein eksikliğini içermektedir. Bu hastalığın belirtileri, doğumdan çok kısa bir süre sonra ortaya çıkar ve hareket zorluğu, gelişimsel gecikme ve bazı durumlarda ise nöbetleri içerir. Yapılan araştırmalarda ketojenik diyet uygulayan kişilerde, nöbet sıklığının ciddi oranda azaldığı ve kas koordinasyonunda mükemmel düzelmeler olduğu görülmüştür.

Travmatik Beyin Hasarları ve Ketojenik diyet

Travmatik beyin hasarları, en fazla araba kazası, kafanın yere çarpması ve kafaya gelen darbelerden kaynaklanır. Fiziksel fonksiyon, kişilik ve hafıza üzerinde çok yıkıcı etkilere sebep olabilir. Diğer organlarda bulunan hücrelerin aksine yaralı olan beyin hücreleri çok az bir şekilde iyileşir. Ketojenik diyet, beyindeki ödemleri azaltmaya ve motor fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Multipl Skleroz (MS) üzerinde Ketojenik diyetin olumlu faydaları

Multipl skleroz (MS), vücut ve beyin arasındaki iletişim problemlerine yol açan, sinirlerin koruyucu katmanına zarar veren bir hastalıktır. Belirtileri arasında uyuşma, denge kaybı, hareket bozukluğu, görme zayıflığı ve hafıza ile ilgili problemler bulunur. Ketojenik diyet, inflamatuar (iltihap) belirteçleri bastırabilir. İltihaplardaki azalmalar,  hafızayı iyileştirir, öğrenme kabiliyetini arttır ve fiziksel fonksiyonu güçlendirir. 

Ketojenik diyet ve Alzheimer Hastalığı

Alzheimer hastalığı, hafızayı bozan dolaşmalar ve plaklar ile karakterize ilerleyici bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı hem Tip 2 diyabet hem de epilepsi ile bazı özellikleri paylaşır. Ketojenik diyet, koordinasyonu ve dengeyi geliştirdiği için Alzheimer hastalığının gerilemesine katkı sağlayabilir.

Migren Atakları ve Ketojenik diyet

Migren ataklarının semptomları, genel olarak ışığa karşı yüksek duyarlılık, şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısını içerir. Yapılan bazı çalışmalarda, migren ataklarının ketojenik diyeti uygulayanlarda çoğunlukla düzeldiğini göstermektedir. Ancak, bu araştırmaların sonuçlarını tam manasıyla doğrulamak için yüksek kaliteli ve klinik çalışmalara ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, ketojenik diyetin insan sağlığını geliştirme potansiyeli çok umut vericidir. Dünya çapında popüler olarak kullanılan bu diyet türünü artık birçok doktor da tedaviler ile kombine bir şekilde önermektedir.


Benzer Yazılar