Ketojenik diyetin, ağırlık ve halter sporcuları üzerindeki etkisi

Ketojenik diyetin, ağırlık ve halter sporcuları üzerindeki etkisi

Ağırlık kaldıran olimpik atletler ve halter sporcuları üzerinde yapılan ketojenik diyet sonucunda, vücut kitlesinde düşüş sağlanırken, performans artışında bir etki görülmediği bildiriliyor.

Ağırlık sporcularının farklı ağırlık sikletleri olduğu için belirli kilolarda yarışmak zorundalardır. Örneğin; 50 kg sikleti, 56 kilo sikleti gibi. Sporcular kas ve performans kaybı yaşamadan bu kilo limitlerinde kalmak zorundalardır. Başvuru yapılan müsabakaya göre belirli kilonun altında kalmak zorundalardır. Yapılan çalışmada aslında bu kilo kontrolünü, ketojenik diyet ile yapılmasının faydalarından bahsedilmiştir.

6 boyunca yapılan araştırmada, iki farklı kategoride katılımcıların bir kısmına ketojenik diyet uygulanırken, diğer kısmına “Ad Libitum” diyeti uygulanmıştır. Bu süre zarfında katılımcıların, ağırlık kaldırma performansı, vücut kompozisyonu, dinlenme metabolik hızı, kan şekeri ve kan elektrolitleri 3 ve 6 aylık periyotlarda ölçülmüş.

Ketojenik diyet uygulan sporcuların, Ad Libitum diyeti uygulayanlara oranla vücut kitlelerinde (body mass) ve yağsız vücut kitlesi (lean body mass) düşüş saptanmıştır. Yağsız vücut kitlesindeki düşüşün, performans kaybına yol açmadığı bildirilmiştir. Ağırlık kaldırma performansı, vücut kompozisyonu, dinlenme metabolik hızı gibi ölçüm değerlerinde farklılık saptanmamıştır. Sonuca göre; ağırlık sporcularının ve ağırlık sporcu koçlarının diyet uygularken ketojenik beslenmeye de yer vermeleri önerilmektedir.

Ad Libitum

Ketojenik diyet ve spor etkisi
Ketojenik diyet ve spor etkisi

Ad Libitum diyeti, “doyana kadar ye” mantığı üzerine kurulmuştur. Ancak doyana kadar sağlıklı yemekten ye mantığından çıkılmamalıdır. Öğünler oldukça az ve basit tutulmalıdır. Her yemekten önce mutlaka su alımı söz konusudur. Şeker, şekerli içecekler ve protein içeceklerinin kullanımı yoktur. Yemeklerin yavaş ve az yendiği bir diyettir. Her öğünde az da olsa protein içeren besinlerin eklenmesi gerekmektedir. Beslenme sırasında haftada bir yada iki gün mutlaka birkaç öğünde sebze ve diğer yeşil gıdalar tercih edilmelidir.

Body mass (Vücut kitlesi)

Vücut kitlesi basit olarak vücut ağırlığınızın, boyunuzun karesine bölümü ile hesaplanır. Çıkan sonuç aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir;

  • 18, 5 kg/m.’nin altında olanlar: Zayıf
  • 18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu
  • 25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu
  • 30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez

Bu değerler Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’nün baz aldığı değerlerdir.

Lean body mass (Yağsız vücut kitlesi)

Yağsız vücut kitlesi basitçe; vücut ağırlığınızdan, yağ ağırlığınızın çıkarıldıktan sonraki kilonuzu belirtmektedir. Yağsız vücut kitlesinin içerisinde;

  • Organların ağırlığı
  • Deri ağırlığı
  • Kemik ağırlığı
  • Vücut suyu ağırlığı
  • Kas ağırlığı

yer alır. Lean muscle mass ile karıştılmamalıdır, kas ağırlığı ile direkt ilişkisi yoktur. Yağsız vücut kitlesi düşen bir kişinin direkt olarak kas kaybı yaşadığı söylenemez, aynı zamanda kas kaybı yaşamadığı da söylenemez. Kas kaybı yaşayıp yaşamadığını kas ağırlığı ölçümü ile belirlenebilir.

ref.

Efsane halter sporcumuz, Naim Süleymanoğlu’nu saygıyla anıyoruz.


Etiketler

Benzer Yazılar